Studio Posture

Rubriky
Cvičení

Hluboký stabilizační systém páteře

Základem cvičení ve studiu Posture je naučit se aktivovat střed těla, který tvoří hluboký stabilizační systém páteře.

Základem cvičení ve studiu Posture je naučit se aktivovat střed těla, který tvoří hluboký stabilizační systém páteře. Hluboký stabilizační systém páteře (HSSP) tvoří především příčný sval břišní (m. transversus abdominis), krátké svaly podél páteře (mm. multifidi), pánevní dno (diophragma pelvis), bránice (diohragma).

 

Svaly HSSP zabezpečují stabilizaci páteře během všech našich pohybů, aktivních (chůze, běh) i pasivních (stoj, sed). Správná funkce HSSP má zásadní vliv na správné držení našeho těla během veškerých aktivit. Jejich aktivace do stabilizace páteře je automatická, a tím plní ochrannou funkci proti zátěži na strukturu páteře. Pokud dojde k poruše souhry těchto svalů, dojde ke svalové nerovnováze (dysbalanci) a následně k vertrogenním potížím, kterými jsou například bolesti zad, blokády páteře nebo výhřez meziobratlové ploténky. Jakmile totiž tyto hluboké stabilizační svaly nefungují správně, práci přebírají svaly povrchové, které ale jejich funkci nedokáží zajistit a dochází tak ke svalovému napětí, chronickému přetěžování a následným bolestem a blokádám.

 Cílené ovlivnění stabilizační funkce páteře má význam jak v prevenci, tak i ve vlastní léčbě vertrogenních poruch. Součástí aktivace HSSP je nácvik správného dechového stereotypu (brániční dýchání), ale o tom zase příště.